Sıcak Kemoterapi (HIPEC) Nedir?

Kanser günümüzde erken evrede tanı koyulduğunda tedavisi ve sonuçları yüzgüldürücüdür. Ancak ileri evrede tanı koyulduğunda ne yazıkki sadece yapılacak tedavi yaşam süresini uzatmaktan öteye gidemiyor. İşte bu aşamada yani son evredeki kanserlerde sıcak kemoterapi uygulanıyor ve yaşam süresini ikiye hatta üçe katlayabiliyor.

Sıcak kemoterapi yada HIPEC nedir?

HIPEC aslında karın içi sıcak kemoterapi kelimelerinin İngilizce başharflerinin kısaltmasıdır. Karın içinin sıcak kemoterapötik ajanlarla doldurulmasıdır. Sıcak kemoterapi karın içindeki tümörün cerrahi olarak çıkarılmasından sonra uygulanır.

Sıcak kemoterapi geleneksel yani damardan uygulanan kemoterapiden farklı olarak batın içerisine uygulanır. Böylece hem daha yüksek konsantrasyonda uygulanır hemde ısıtılmış kemoterapi tümör hücrelerine daha fazla nüfüz etmesini sağlar. Ayrıca cerrahi sonrası gözle görülmeyen tümör hücrelerini öldürür.

Sıcak kemoterapi kimlere uygulanır?

Bu sorunun iki yanıtı var birincisi hastalık uygun olmalı ikincisi hasta uygun olmalı.

Yani hastalıktan kastımız her kanser türü neyazıkkı bu tedaviden fayda göremiyor. Örneğin kalın bağırsak kanseri, karın zarı kanseri  diğer ismiyle mezotelyoma,  apendiks kanseri yumurtalık veya over kanseri ve mide kanserinde son evrede olan hastalarda daha etkilidir. Ayrıca Kanser karın içerisinde sınırlı kalmış olmalı yani beyine, kemik ve akciğere sıçramamış olması gerekiyor. Altını çizmek gerekiyor Karaciğere sıçraması durumunda kesin ameliyat olamaz diyemeyiz, karaciğere sıçrayan bazı durumlarda da ameliyat yapılabilir (Şekil 1).

Diğer bir durum ise hastanın uygun olması gerekiyor yani bu ameliyatı kaldırabilecek performansının olması gerekiyor. Örnek olarak 70 yaşında herhangi bir ek hastalığı olmayan yani akciğerinde ve kalbinde sorun olmayan, sigara içmeyen ve günlük sosyal aktivitesini gerçekleştiren bir hasta uygunken; 40 yaşında yatağa bağımlı günlük işlerini yardım almadan yapamayan ve akciğer sorunları olan bir hasta bu ameliyat veya tedavi için uygun olmayabilir.

Sıcak kemoterapi nasıl yapılır?

İki aşamadan oluşmaktadır. Birincisi cerrahi yani karın içerisindeki gözle görülen tümör ve kitlenin  çıkarılması (sitoredüktiv cerrahi) ve ikinci aşamada karın içerisine sıcak kemoterapi uygulanmasından oluşmaktadır.

Cerrahi, karına yapılan kesi ile başlar (Şekil 2).

Cerrah karın içerisini değerlendirir. Buradaki amaç tümörün tamamen çıkarılıp çıkarılamayacağına karar vermektir. Eğer geride 1 cm den daha büyük tümör dokusu kalacağı düşünülüyorsa cerrahiden vazgeçilmelidir. Çünkü daha sonraki uygulanacak olan sıcak kemoterapinin 1 cm’den daha büyük tümör dokusuna etki etmeyeceği bilinmektedir. Tümörü çıkartırken etkilenen organlarında çıkarılması gerekebilmektedir. Örneğin kalın bağırsak, ince bağırsağın bir bölümü, mide, dalak, karaciğerin bir bölümü, rektum, uterus, over ve tabiki karın zarı (Omentum) çıkarılabilir (Şekil 3).

Eğer geride tümör dokusu bırakılırsa uygulanacak olan sıcak kemoterapinin etkisi olmayacaktır, ve tümör hücreleri yeniden büyümeye başlayacaktır

İkinci aşamada yani cerrahi işlem bittikten sonra geride kalan mikroskobik tümörü öldürmek için sıcak kemoterapi uygulanır. Bunun için karına drenler yani hortumlar yerleştirilir (Şekil 4).

Makinede 41-43 dereceye kadar ısıtılmış olan kemoterapi uygulanır.  Ortalama 1-1,5 saat süreyle bu işlem gerçekleştirilir (Şekil 5).

Sıcak kemoterapideki amaç gözle göremediğimiz ve çıkartamadığımız 2,5 mm’den küçük tümör dokusunu yok etmektir (Şekil 6).

İşlem ne kadar sürmektedir?

İşlem hastanın uyuması ve uyanması arasında geçen süre ortalama 8-9 saat sürmektedir. Bunun 7- 8 saati tabiki çıkartılacak organlar göre değişmekle birlikte cerrahi kısmı oluşturmaktadır. Geriye kalan 1-1,5 saatlik bölümünü ise sıcak kemoterapide geçen süredir.

Ameliyat sırasında  ve ameliyattan sonra hangi komplikasyonlar ortaya çıkabilir?

Komplikasyon yapılan işleme göre değişmektedir. Yani ne kadar çok organ çıkarırsanız o kadar komplikasyonla karşılaşabilirisiniz. Bunlar kaçak, karın içi apse, yara ayrışması veya ikinci defa ameliyat bile olabilir. Toplamda bu ameliyatta ortalama %10 civarında ölümle karşılaşabiliyoruz.

Hasta Ameliyattan sonra hastaneden ne zaman çıkar?

Ameliyattan ortalama 2-3 gün önce genel check-up uygulanır ameliyat olduktan sonra ortalama 2-3  hafta içerisinde hastaneden taburcu edilir.

Bu yazı Hastalığımız ve Tedaviler kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir