Fıtık Nedir?

FITIK, karın duvarındaki yırtıktan veya delikten çıkan iç organların cilt altında bir şişlik oluşturmasıdır (Şekil 1).

Kaç çeşit Fıtık Vardır?

Kasık fıtığı: Karın duvarı fıtıklarının çoğunluğu (yaklaşık %90) kasık fıtıklarıdır. Kasık fıtıkları daha çok erkeklerde görülür. İki çeşit kasık fıtığı vardır;

İndirekt kasık fıtığı: Doğum sonrası kapanması gereken kasık kanalının kapanmaması sonucu veya yaşamın ilerleyen döneminde açılması sonucu ortaya çıkar.

Direkt Kasık Fıtığı: karın adalesinin zorlanma sonucu yırtılması ile ortaya çıkar.

Göbek Fıtığı (Umblikal Herni): Göbek fıtıkları göbek çukuru içinden çıkan fıtıklardır. Göbek fıtıkları daha çok kadınlarda görülür.

Kesi Yeri Fıtıkları (İnsizyonel Herni): Kesi yeri fıtıkları daha önceden ameliyat edilmiş yerde ortaya çıkan fıtıklardır.

Fıtık neden oluşur?

Karın içi basıncını artıran durumlarda (ağır kaldırma, kronik kabızlık, öksürük, ıkınma, idrar zorluğu, prostat büyümesi, şişmanlık, KOAH (Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı)) kasık bölgesinde, göbek etrafında veya daha önce ameliyat geçirilen yerlerde uzun süreli zorlama sonucu yırtılmalar ortaya çıkar. Yırtılan karın duvarına doğru iç organlar basınç yaparak dışarıya çıkmaya çalışır. Buda fıtığa neden olur.

Fıtık tanısı nasıl koyulur?

Hastaların önemli bir kısmı kasık fıtığı tanısını kendi teşhis eder. Fıtıklaşan bölgede daha önceden görülmeyen şişlik görülebilir. Bu şişlik bazen kendiliğinden ortaya çıkabilir bazen de ayağa kalkınca, ağır bir şey kaldırınca veya ıkınınca ortaya çıkabilir.

Sırtüstü yatınca bu şişlik kaybolur. Yatınca kasık fıtığının kaybolma nedeni, fıtık kesesi içindeki organların karın içine geri dönmesidir. Fıtık kesesi içinde bu şişliği yapan iç organlar sıklıkla ince bağırsaklardır. Kasık fıtığının ilerleyen döneminde şişlik sürekli bir hal alır ve hasta rahatlamak için eli ile bu fıtığı içeri iter.

Fıtıklar kimlerde görülür?

Yeni doğan çocuktan ileri yaştaki kişilere kadar kadın ve erkekte görülebilen bir hastalıktır. Tüm fıtıkların %90’ı kasık fıtıklarıdır. Göbek fıtığı ve kesi yeri fıtıkları geri kalan %10’luk bölümü oluşturur. Kasık fıtıkları erkeklerde, göbek fıtıkları ise kadınlarda daha sık görülür.

Fıtığın tedavisi nasıldır?

Fıtıklar, egzersizle, kilo vermekle veya ilaç tedavisi ile yok olmaz. Kasık bağı veya korse ile düzelmez, kendi hallerine bırakılmakla düzelmez. Tek tedavi şekli AMELİYATtır.

Ameliyat nasıl Yapılır?

Açık ve kapalı (Laparoskopik) olmak üzere iki çeşit ameliyat vardır. Hangi ameliyata karar verileceği hastaya göre değişir. Ancak öncelikli tercihimiz kapalı ameliyattır. Çünkü kapalı ameliyat yapıldığında hastalar daha az ağrı hisseder, hastaneden daha erken çıkar, günlük işlerini daha erken yapar ve yara yeri kozmetiği mükemmeldir.

Kapalı (laparoskopi) Ameliyat:

Bu ameliyatta narkoz (genel anestezi) kullanılıyor. Hasta uyuduktan sonra karın içi karbondioksit gazı ile şişiriliyor. Ardından üç adet delik açılarak ameliyata başlanıyor. Kapalı ameliyatta açık ameliyattan farklı olarak her iki taraftaki fıtığı da görebiliyoruz. Fıtık olan bölge tamir edildikten sonra o bölgeye tekrarlamaması için yama (greft) yerleştiriliyor. Yama dikildikten sonra ameliyat sonlandırılıyor. Herşey yolunda giderse hastanede 1 gün kaldıktan sonra taburcu ediliyor.

Açık Ameliyat:

Açık ameliyatta birden fazla teknik olmasına rağmen genel olarak: fıtığın olduğu kasık bölgesine yapılan 3-4 cm’lik kesi ile fıtık bölgesine ulaşılır. Fıtık kesesi fazlalığı kesilerek dikilir. Daha sonra tekrarlamaması için üzerine yama (greft) fıtık olan bölgeye yerleştirilir ve dikilir. Eğer diğer tarafta da fıtık varsa 3-4 cm’lik kesi yapılarak aynı işlem o tarafa da uygulanır ve ameliyat sonlandırılır. Açık ameliyat genelde belden uyuşturularak (spinal anestezi) yapılır. Ancak ameliyat sırasında hastayla konuşulur eğer ağrı hissederse genel anestezi yani narkoz verilir.

Çocukken pantolonlarımızın dizleri oynamaktan aşınır ve sonunda yırtılırdı. Annelerimiz tamir için yırtılan yeri bez parçası ile dikerdi. İşte açık ve kapalı fıtık ameliyatlarında yapılan işlem temelde aynıdır.

Ameliyat olmazsam ne olur?

Uygun koşullarda ameliyat yapılmazsa kolayca içeri girip kaybolan fıtık, bir gün gelir yatmakla hatta el ile içeri itmekle kaybolmaz. Fıtık içindeki bağırsaklar, yırtığın olduğu yere sıkışmıştır. Buna boğulmuş fıtık denir. Bu durumda acil ameliyat yapılmalıdır. Eğer geç kalınırsa sıkışan bağırsaklarda gangren gelişir. Bu durumda bağırsağın bir kısmının kesilerek çıkarılmasına neden olabilir. Hatta gangren olan bağırsaktan vücuda bakteri geçmesi sonucu ölüme neden olabilir.

Bazı hastalar fıtık bağı veya korse kullanmakla biraz rahatladıklarını hissedebilir ancak bunlar fıtığın tedavisine katkı sağlamaz, fıtığın oluşturduğu olası risklerden de korumaz.

Ameliyatta hangi istenmeyen durumlar (Komplikasyon) ortaya çıkabilir?

Ameliyat sırasında kanama, testise giden damarlarda ve sinirde yaralanma olabilir.

Ameliyat sonrasında şişlik, geçmeyen ağrı, fıtığın tekrarlaması (nüks) gibi istenmeyen durumlar ortaya çıkabilir.

Bu yazı Uncategorized kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Fıtık Nedir? için 1 cevap

  1. Typicalcat50 der ki:

    Wow! This could be one of the most useful blogs we’ve ever come across on thesubject. Actually fantastic post! I am also a specialist in this topic so I can understand your effort.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir