Özefagus Kanseri

Yemek borusu (Özefagus) nerededir?

Yemek borusu ağız ile mide arasında kalan içi boş tüp şeklinde bir organdır. Göğüs boşluğunda bulunur. Arkasında vücudumuzun ana atar damarı olan aort, üst tarafta önünde soluk borusu (trakea), etrafında da akciğer ve kalp bulunur. Ortalama uzunluğu 25-28 cm, çapı 1.5-2.5 cm’dir.

Yemek Borusunun görevi nedir?

Yemek borusunun tek görevi vardır oda ağızdan alınan yiyeceklerin mideye ulaşmasını sağlamaktır. Yemek borusu dıştan içe doğru yoğun bir kas tabakası ve en içtede mukoza olarak adlandırılan kaygan örtüden oluşmaktadır. Bu güçlü kas tabakası yemek borusuna ulaşan gıdaları mideye ulaştırmak için aralıklı kasılır. Kişi yuttuğu zaman, özefagus kas tabakaları kasılarak yiyecekleri mide içine doğru iter.

Yemek Borusu (Özefagus) Kanseri

Yemek borusu kanserinin büyük çoğunluğu yemek borusunun alt bölümünde yani mideye yakın kısımda görülür. Yemek borusu kanseri orta yaş ve ileri yaşlarda daha sıklıkla rastlanır. Özellikle 60 yaşın üzerindeki kişilerde daha fazla görülür. Erkeklerde kadınlardan daha fazla görülmektedir.

Yemek borusu (Özefagus)  kanseri nasıl oluşur?

Sigara, alkol, taze sebze ve meyvenin yetersiz alımı, yemek borusu kanseri oluşumu için en önemli 3 nedendir. Bu 3 neden yemek borusu kanserli hastaların %83’ünde görülür. Bunların dışında tütsülenmiş gıdalar, aşırı tuz tüketimi, reflü hastalığı, yüksek ısıda alınan yiyecek ve içecekler, human papilloma virüsü, uzun süreli akalazya ve yanlışlıkla içilen tuz ruhu ve çamaşır suyu gibi yemek borusu yanıkları da yemek borusu kanserine neden olabilir.

Yemek borusu (Özefagus) kanserinde hangi şikayetler ortaya çıkar?

Yutma güçlüğü, kilo kaybı, kanama,  ağrı.

En sık görülen şikayet yutma güçlüğüdür. Bazen yutma esnasında ağrı hissedebilir. Başlangıçta katı gıdaları yutamazken tedavi edilmezse zamanla sıvı gıdaları yutamaz hale gelebilir. Yemek yiyemeyen hastada kilo kaybı gelişir. Hatta zamanla kanser dokusundan gözle görülmeyen kanama ortaya çıkabilir.

Nadiren de yutulamayan yiyeceklerin veya sıvıların akciğere kaçması sonucu öksürük, solunum sıkıntısı ve zature (pnömoni) görülebilir. Kanserin sinirleri tutması sonucu ise ses kısıklığı da görülebilir.

Yemek borusu (Özefagus) kanserinde tanı nasıl koyulur?

İlerlemiş kanserde tanı koymak kolaydır. Ancak erken evredeki kanserlerde ise şüphelenmek ve ileri tetkik yapmak gerekmektedir. İlk olarak yemek borusunu değerlendirmek için ışıklı hortum (endoskopi) yapılır. Işıklı hortumla (endoskopi) tümör görülür, tümörden parça alınır ve incelemeye (patoloji) gönderilir. Sonuç kötü huylu (kanser) gelirse başka organlara sıçrayıp sıçramadığını belirlemek için Bilgisayarlı Tomografi (BT), PET-BT çekilir. Eğer sıçramamışsa ameliyat yapılır.

Yemek borusu (Özefagus) kanserinde nasıl tedavi yapılır?

Kanser etraf organlara (lokal invazyon) veya uzak organlara (metastaz) sıçramamışsa en etkili tedavi şekli ameliyattır (cerrahi). Eğer sıçramışsa kemoterapi (ilaçlı tedavi) ve/veya radyoterapi (ışın tedavisi) uygulanır.

Cerrahi Tedavi:

Yemek borusunun ya bir kısmı çıkarılır geriye kalan yemek borusu mideye bağlanır ya da yemek borusunun tamamı çıkarılarak mide göğüs boşluğuna çıkarılarak boyun bölgesine dikilir.

Ameliyattan sonra kemoterapi veya radyoterapi alacak mıyım?

Ameliyattan sonra kanser dokusu inceleme için patolojiye gönderilir. Buradan çıkan sonuca göre karar verilir. Eğer ilerlemiş bir tümör ise daha sonra tekrarlamaması için bu tedavilerden biri veya her ikisi uygulanabilir.

Bu yazı Uncategorized kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Özefagus Kanseri için 1 cevap

  1. Typicalcat85 der ki:

    I’d like to thank you for the efforts you’ve put in penning this blog. I’m hoping to check out the same high-grade content by you later on as well. In truth, your creative writing abilities has inspired me to get my own site now 😉

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir